9 починати и 162 нови позитивни на КОВИД-19, во последната статистика има лица и од Југоистокот

962

Во последните 24 часа направени се 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на КОВИД-19 во земјава објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ фан страна каде што има и детален преглед на новите позитивни по градови. Според објавено на министерот, има по еден случај во Струмица и Гевгелија.

Според Центарот за јавно здравје од Струмица станува збор за 49 годишна годишна струмичанка која се лекува во скопките клиники. Како што посочи Петре Витанов во денешната статистика има и 78 годишна жителка од Валандово која е ставена во статистиката во Скопје бидејки пред извесно време била сместена во дом за стари лица од каде заради повреда се лекува на скопските клиники. Лицето кое се води како од Гевгелија е од општина Богданци односно како што пренесеа медиумите од насаленото местемо Стојаково.корона

Според објавата на министерот, во Скопје се евидентирани нови 92 позитивни, во Тетово 32, Ресен 14, Дебар 5, Охрид 4, во Куманово и Струга по 3, по 2 има во Прилеп и Гостивар, а во Струмица Гевгелиј, Штип, Св. Николе, Крива Паланка

Починати се 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од Тетово, еден од Струга, еден од Велес и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти. Како што објави Филипче, лабораторијата на Жан Митрев (Филип Втори) не пријави тестирања во Институт за јавно здравје а доколку стигнат истите ќе бидат објавени во следниот извештај.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.