8 починати и 134 нови позитивни на коронавирус во земјава за последните 24 часа

1082

Во последните 24 часа се регистрирани 134 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.173 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи, 97 се од Скопје, 11 од Тетово, 7 од Ресен, 5 од Куманово, 3 од Струга, по 2 од Крушево и Кичево и по 1 од Прилеп, Велес, Битола, Кавадарци, Валандово, Кратово и Неготино.

Денеска се регистрирани и 8 починати пациенти.Пет од Скопје, двајца од Тетово и еден од Куманово.

Досега во земјата се направени вкупно 45.054 тестирање на КОВИД-19. Од направените тестирања во изминатото деноноќие, 95 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид, не се регистрирани позитивни резултати на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.289, бројката на оздравени пациенти е 1757, на починати е 201.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.