6 починати и 54 новозаболени од КОВИД-19 за последните 24 часа, објави министерството за здравство

1073

Шест пациенти со КОВИД-19 починаа во изминатото деноноќие, а регистрирани се 54 нови случаи, информираа од Министерството за здравство. Излечени пак се 42 пациенти од кои 10 се испишани од Инфективната клиника, а 32 се пациенти од Дебар и Скопје кои се лекуваа дома.

„На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа четири пациенти на возраст над 60 години, од кои двајца пациенти од Лабуништа, еден пациент од Прилеп и еден од Куманово. Во болницата ‚8 Септември‘ починаа две лица, пациент од Велес (67) и пациент од Куманово (59)“, соопштија од Министерството за здравство.

Новите 54 случаи на КОВИД-19 се од Скопје-13, Куманово-25, Штип -1, Прилеп -10, Тетово -1, Велес -2, Гостивар -1, Кичево -1.Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во нашата земја изнесува 908 лица, од кои 86 излечени и 44 починати.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.