5 починати и нови 78 позитивни од ковид-19 во Југоистокот во кој има 1 152 активни случаи

1881

5 лица починаа како последица на ковид-19 од Југоистокот а регистрирани се 78 нови  позитивни во последните 24 часа соопшти министерството за здравство. Како што ифрмираат од таму  починале две лица од Струмица на возраст од 74 и 66 години, и по  едно лице од Гевелија и Валандово на возраст од 65 години и од Радовиш на возраст од 60 години. Со последните 5 смртни случаи од почетокот на пандемијата во овој дел на државата од компликации предизвикани од ковид-19 починале 249 лица

Новите 78 заболени од ковид-19 се од Струмица 31 лице, Гевгелија 18, Радовиш 14, Валандово 8, Богданци 6 и Дојран 1. На ниво на Југоисток за последните 24 евидентирани се 37 оздравени пациенти по 12 во Струмица и Гевгелија, по 6 во Валандово и Богданци и 1 во Радовиш

Моменталната ситуација на активни случаи на ковид 19 по градови во Југоистокот е следна: Струмица 408 позитивни,  Гевгелија 415, Радовиш 140,  Валандово 96, Богданци 81 и Дојран 12

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.