5 лица од Струмица починале од компликации од ковид-19 за последните 24 часа

716

Пет лица од Струмица на возраст од 84, 81, 77, 76, 70 години се меѓу 51 починатиот од ковид-19 во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Освен во Струмица од градовите во Југоистокот починале и по едно лице од Гевгелија, Радовиш и Валандово стои во дневната ковид статистика која бележи 1.302 нови случаи на ковид-19.

Од новите позитивни во Југоистокот, државните власти информираат дека во Струмица има 25 новозаболени во Гевгелија  24, Радовиш 10, Валандово 7, Богданци и Дојран по 2 нови позитивни.

Во општините од Југоистокот има оздравено   и тоа во Гевгелија – 12, Струмиица – 7, Радовиш – 4, Богданци – 3.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна на вкупно заболени и активни случи изнесува:

Струмица 3466, активни 445
Гевгелија 1967, активни 404
Радовиш 970, активни 145
Валандово 566, активни 102
Богданци 431, активни 71
Дојран 120, активни 17

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.