35 нови позитивни од ковид-19 во Југоистокот, двајца починале а 63 пациенти оздравеле за последните 24 часа

726
Во последните 24 часа направени се 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во земјава. Нови позитивни има и во Југоистокот и тоа 23 во Струмица, 3 во Гевгелија, 7 во Радовиш и 2 нови случаи во Валандово.
Починати се 30 лица меѓу кои и две лица од Радовиш на возраст од 68  и 71 година. Починати има и од Скопје шест пациенти , пет од Куманово, еден пациент од Штип, тројца од Прилеп , пет од Тетово , еден пациент од Битола , пет од Кавадарци , еден од Гостивар и еден пациент од Кочани
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти. Од Југоистокот 40 во Струмица, 13 во Гевгелија, 8 во Радовиш и 2 во Валандово
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови од Југоистокот е следна:
• Гевгелија 495, активни 199 (25 лица се жители на Дојран, 85 на Богданци )
• Струмица 1244, активни 625
• Радовиш 316, активни 118
• Валандово 122, активни 35

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.