18 годишна гевгеличанка која била бремена почина од ковид- 19, имала тешки коморбидитети

3482

18 годишна гевгеличанка која била бремена седми месец е меѓу последните жртви од комликациите предизвикани од вирусот квоид -19. Жената која имала тешко срцево заболување и страдала од редок генетски синдром ,,ellis van creveld’’ во гевгелиската болница дошла со силно изразени сиптоми на коронавирус и по 24 часовна хоспитализација а заради влошена здравствена состојба, биле веднаш префрлена на клиниките во Скопје

,, Сите од нејзиното семејство беа позитивни на ковид-19 и невакцинирани. Жената кај нас беше примена со тешка клиничка слика. Со оглед дека имаше коморбидитети односно тешко срцево заболување и редок генетски синдром а заради наглото паѓање на сатурацијата одлучивме да ја препратиме на клиниките во Скопје каде по неколку дена лекување починала,, ни изјави директоот на гевгелиската болница Димитар Крџев

За последните 24 часа во земјава од компликации предизвикани од ковид 19 починаа 31 лице а регистрирани се 256 нови позитивни. Во Гевгелија нема новозаразени за послендото деноноќие

Освен во Гевгелија починати има и во Струмица. Според министерството за здравство за последните 24 часа починале пациенти на возраст од 72г, 68г и 54 години.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.