12 партии и коалиции со свои кандидати за пратеници во 4 ИЕ – ДИК пак побара одложување на изборите

1776

Вкупно 12 политички партии и коалиции доставиле свои листи со кандидати за 20 те пратенички места во 4 Изборна единица ни изјави портпаролот на ДИК Адмир Шабани. Станува збор за партии и коалиции кои свои листа имат доставено и за останатите изборни единици а според Шабани во 4 ИЕ нема да има независни листи за пратеници. Најдоцна до 20 ти март ќе се знае редоследот на листите на партиите и коалициите на избирачкото ливче а листите треба да бидат официјално објавени на 21 март.

Во 4 тата Изборна единица каде спаѓаат општините од Југоистокот – Радовиш, Конче, Василево, Струмица, Босилово, Ново Село, Валандово, Богданци, Дојран и Гевгелија, листи со кандидати за пратеници до ДИК доставиле :

 • Никогаш северна секогаш Македонија (коалиција)
 • ДУИ
 • СДСМ (коалиција)
 • Алијанса на албанците со Алтернатива
 • ВМРО ДПМНЕ (коалиција)
 • Интегра
 • Социјалдемократска Унија – СДУ
 • Демократи
 • Работничка партија МОРО
 • Граѓанско Демократска Унија – ГДУ
 • Глас за Македонија
 • Левица

Членовите на ДИК на денешната седница побараа утре, на состанокот на Советот за безбедност кај претседателот Стево Пендаровски во врска со ширењето на коронавирусот, да се преиспита одлуката за одржување на предвремените парламентарни избори на 12 април, објави СДК . Порталот пренесе дека во целиот процес се вклучени десетици илјади членови меѓу кои и .

Изминативе денови, двете најголеми политички партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ со своите коалициони партнери ги објавија имињата со кандидати за пратеници во 4 ИЕ. Еве кои се кандидати стојат на листата на СДСМ во четворката каде носител е лидерот Зоран Заев но и на ВМРО ДПМНЕ каде носител е потпретседателот Александар Николовски.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.