11 лица од Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово го прекршиле синоќешниот полициски час

1789

Синоќа за време на полицискиот час на подрачјето на СВР Струмица единаесет граѓани ја прекршиле наредбата од страна Владата на РСМ и Министерството за здравство на РСМ за време на епидемија, односно ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период.

Од овие лица, седум се затекнати на подрачјето на Полициската станица Струмица две на подрачјето на Полициска станица Радовиш и по едно на подрачјата на Полициска станица Валандово и Полициска станица Гевгелија. Во просториите на полициските станици е приведено едно лице.

Воедно, на 01.04.2020 година до Основното јавно обвинителство Радовиш се поднесени шест кривични пријави против дванаесет лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, односно сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ по чл. 206 од КЗ на РСМ.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.