100 дрвца Магнолија и Индиски јоргован ќе го красат булеварот ,,Ленинова’’ во Струмица

2207

Струмички ,,Комуналец’’ објави дека деновиве се врши садење на стотина дрвја Магнолија и Индиски јоргован на зелените острови вдолж булеварот Ленинова. Дрвцата како што соопштуваат од Комуналец треба да му даде поубав и поурбан изглед на градот, со оглед деса хортикултурно се уредуваат и кружните текови.

,,ЈПКД „Комуналец“ покрај пролетната акција за чистење на дивите депонии продолжува и со хортикултурно уредување на јавните површини низ Струмица. Со цел за поубав и поурбан изглед на градот освен уредување на кружните текови , деновиве се врши садење на стотина дрвја Манголија и Индиски јоргован по целата должина на зелените острови на булеварот Ленинова. Се очекува овие дрвја со своето пролетно цветање да дадат убав свеж изглед на овој дел од градот,, стои во објавата на ФБ на струмички Комуналец

Од ова претпријатие апелираа до граѓаните да не вршат оштетувања на посеаните дрвја.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.