Ракометарите на Младост 1977 од Богданци го декласираа велешки Борец со дури 50 голови разлика

1218

Прволигашот Младост 1977 од Богданци ја запиша и третата победа во првенството откако денеска на свој терен го декласира Борец од Велес со 54:6. Гостинскиот состав од Велес, првиот гол го постигнаа дури во второто полувреме откако во првите 30 минути резултатот беше 29:0.

Со ова победа ракометарите на Младост 1977 од Богданци се зацврстија на лидерската позиција во Групата А од Првата лига со вкупно 10 бода. Претходно победи забележаа и над Преспа Вардар и Текстилец а ремизираше со струмички Астраион кој денеска киксна на свој терен против Шампион и претрпе пораз од 27:24.