Одбојкарите на Струмица претрпеа пораз од Капошвар во Унгарија и се простија од ЦЕВ Купот

418

Паднаа надежите во вода дека тимот на Струмица ќе игра двомеч со турски Галатасарај. Во реванш мечот од ЦЕВ Купот струмичани претрпеа пораз од Капошвар во Унгарија со 3:0 а го изгубија и златниот сет со што се простија од оваа натпреварување.

Во Унгарија засилената Струмица загуби со идентичен резултат со кој славеше во салата Парк 3:0 во сетови. Унгарски Капошвар победата ја најави уште во првиот сет кој го доби со 25:19. Во вториот домакините се радуваа со 28:26 а во третиот со 26:24. Во вториот и третиот струмичани имаа водство (19:21 и 17:21)

Според правилата на ЦЕВ се пристапи кон Златниот сет во кој струмичани неможеа да парираат и го загубија со 15:11.

Во таборот на Струмица Никола Ѓоргиев оствари 26 поени. Маџунков и Љафтов реализираа по 9, а Владо Милев 7 поени. Кај Фино Капошвар извонреден беше новиот коректор, Кинезот Јанг кој средбата ја заврши со 27 поени.