ВМФЛ: Конечно победа на струмичка Беласица, победа и еврогол за Кожуф во Гевгелија, реми на Детонит во Радовиш (ВИДЕО)

810

Струмичка Беласица конечно забележа победа во годинашнава првенствена сезона во Втората лига. Во рамките на осмото првенствено коло на гостувањето кај фенерџијата Вардарски во Богданци славеше со 1:0 а стрелец на победносниот гол беше Кочанковски. Со ова прва победа шест ремиа и еден пораз, синобелите од Струмица имаат 9 бода и се на 10 тата позиција додека Вардарски од Богданци последни со само два бода.

Екипата на Кожуф славеше против Борец од Велес. Александар Ѓорѓиески в 15 тата минута постигна еврогол кога од 20 тина метри ја затресе мрежата на гостите а Никола Сарески во 73 минута ги постави конечните 2:0. Ова е 4 победа на гевгеличани кои имаат и три нерешени меча и 1 пораз и се на 5 позиција со 15 бода. Головите во Гевгелија

Два помалку има Детонит Плачковица од Радовиш кој денеска во осмото коло успеа да извлече реми против штипска Брегалница. Стрелец на првиот погодок на натпреварот беше Давид Калпачки, ама пред самиот крај, Оливер Христов со глава израмни.

Тоа е учинокот на екипите од Југоистокот а по 8 кола лидер во Втората лига е Македонија ЃП……Головите во Радовиш