Џио Струмица со победа го стартуваше новиот Шампионат, убедливи против тетовска Лирија

1505

Одбојкарите на Џио Струмица со победа го стартуваа новото првенство. Во спортската сала Парк согласно протоколите од Владата, без публика, лесно ја надиграа тетовска Лирија со 3:0 во сетови. Гостите беа рамноправни само во првиот сет во кој постигнаа 19 поени  но во следните два струмичани ги оставија на освоени 11 односно 13 поени. (25:19, 25:11, 25:13)

Викендов струмички Џио ги продолжува мечевите од Првата лига. Во рамките на 2 коло му гостуваат на Весна Пробиштип која пак во првото коло беше убедлива против Јанта од Скопје. Ова сезона Првата одбојкарска лига на Македонија брои 10 екипи и по првиот круг мечеви најдобрите 6 тима влегуваат во втората фаза за титулата.

Џио Струмица ова сезона освен во домашниот шампионат ќе игра и европскиот ЦЕВ Куп. Идниот месец во Кипар ќе ги одигра двата меча против Омонија.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.