Џио Струмица славеше против Приштина Волеј, утре против турски Токат за пласман во ЦЕФ Челенџ купот

1507

Одбојкарите на Џио Струмица со 3:1 во сетови забележаа победа против косовскиот шампион Приштина Волеј во второто коло од Балканскиот клупски куп организиран од Балканската одбојкарска асоцијација и утре против турски Токат ќе игра за првата позиција и пласман во ЦЕФ Челенџ купот.

Струмичани лошто го оторија мечот во спортската сала Парк во Струмица. Се почуствува недостатокот на Михаилов, Илиев, Николов што резултираше со многу грешки во приемот и дозволија одбојкарите од Косово да го добијат првиот сет со 25:21

Во продолжението на мечот Џио Струмица ги намали грешките а паралелно се разиграа Урдов, Наков, тројката Ричлиеви а одвреме навреме блескаше штотуку дојдениот Суботиќ а на ниво на обврските беше и младиот Ѓоргиев. Одвреме навреме стратегот Кире Ричлиев им дозволуваше натпреварувачкиот ритам да го почуствуват и Алексов и Савевски. Возвратија во вториот сет со 25:20 идентично и во следните два, за конечна победа на струмичани од 3:1

Утре Џио Струмица игра против турски Токат во 18 часот и 30 минути во салата Парк. Со максимална посветеност и поддршка од публиката може да направи изненадување против турците кои во мечот против Приштина славеа со 3:0. Само со победа струмичани може да се пласираат во ЦЕФ Челенџ купот каде ќе играат против унгарскиот вицешампион

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.