Џио Струмица се поблиску до одбрана на КУП титулата, обезбеди пласман во полуфиналето

1362

Одбојкарите на ,,Џио Струмица’’ по втор пат беа подобри од УГД Штип во четвртфиналето од КУПОТ. По победата во Штип, избраниците на Кире Ричлиев славеа и на свој терен и тоа со 25:12, 25:16 и 25:14. Со ова победа струмичани се најдоа во самата завршница од ова натпреварување и се едни од најсериозните кандидати за освојување на КУП титулата.

Освен Струмица во завршницата од КУП натпреварите се најдоа и екипите на Вардар од Скопје, Шутова од Кичево и Универзитет Тетово. Кој со кој ќе се најде во полуфиналните двојки допрва ќе се знае откако во ОФМ ќе се направи ждрепка. Впрочем овие екипи се и најквалитетните меѓу кои ќе се бара и новиот Шампион

Во  женска конкуренција на чекор до завршницата се наоѓаат и одбојкарките на Наковски волеј од Струмица. Тие утре во салата при СОУ ,,Димитар Влахов,, мора да забележат победа против Јанта волеј со минимум еден изгубен сет откако во Скопје претрпе пораз од 3:2 во сетови. Дуелот Наковски – Јанта е закажан во 19 часот

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.