Џио во Скопје му украде два сета на лидерот Вардар и најави интересна битка за титулата !

1364

Одбојкарите на Џио Струмица се првиот тим во македонскиот шампионат кои ова сезона на лидерот Вардар му ги украде првите сетови и тоа во Скопје. Иако претрпеа пораз од 3:2 во сетови,  според прикажаната игра не разочараа и најавија дека нема да се откажат од одбрана на титулата, иако очигледно дека Вардар ќе ја има ,,пол’’ позицијата. За разлика од есенскиот дел кога Џио беше поразен со 3:0 сега момците на Кире Ричлиев покажаа далеку подобар квалитет и влегуваат како рамноправни во остварување на амбициите а тоа е одбрана на двојната круна од ланската сезона.

Според информациите, мечот траел речиси два часа во кој присутните во спротската сала Кале во Скопје гледаа низвесен натпревар во кој двата тима се надмудруваа во поле и мрежа. Станува збор за меч од 10 тото коло во кој струмичани претрпеа пораз со 3:2 (25:14, 20:25, 25:21, 20:25, 15:6) кој малку недостасуваше во тај брејкот да се смени резултатот и играта ако не беше расположениот Симовски.  Со овој пораз струмичани остануваат на втората позиција но по прикажаното најавуваат дека со Вардар ќе водат ,,мртва’’ трка за титулата или во завршницата од Купот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.