Ќе се пошумува опожарениот дел кај брана Паљурци – планирани 20 илјади парчиња чемперс и багрем

775

Општина Богданци во соработка со шумското стопанство утре ќе спроведе акција за пошумување на опожарениот дел кај брана Паљурци од минатата година кога изогреа околу 50 хектари површина. Како што не информираше градоначалникот на Богданци подготвена е парцела од 10 тина хектари каде ќе бидат засадени околу 20 илјади парчиња на чемпрес и бор.

,, Во акцијата освен вработени во општината, ќе бидат вклучени ученици од средното и основните училишта од општина Богданци, вработени од комуналното  а ќе ни се приклучат и членови од планинарското друштво Кожув од Гевгелија. Подготвена е површина од околу 10 хектари а обезбедени се околу 20 илјади садници од чемперс и бор. Ова нека биде и покана до сите граѓани на општина Богданци да се вклучат во акцијата,, изјави градоначалникот на Богданци Блаже Шапов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.