Ќе има доволно зејтин во продавниците, новата цена ќе биде 150 денари

346

Министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека состојбата со маслото за јадење е стабилна, а од велешка „Маслодајна“ додаваат дека е зголемена побарувачката и тие ги испорачуваат бараните количества, а во пракса и натаму зејтин нема во маркетите.

„Ќе има доволно масло за јадење по рафтовите. И граѓаните и другите потрошувачи не треба непотребно да прават залихи, бидејќи може да се наруши пазарот во одредени моменти, како што беше неколку дена претходно. Мислам дека граѓаните направија залихи, се снабдија со количества кои ги сметаат дека се доволни“, кажа Бектеши при посетата на „Маслодајна“.

Цената на маслото не се очекува да надмине 150 денари,  ова се прогнози на производителите.

Велешкиот производител, како единствен во земјава кој произведува зејтин од сончогледово семе во заокружен производен процес, четири години бара начин да го врати сончогледот по македонските полиња. Со откупот на сончоглед може да задоволат само 10 отсто од капацитетите за преработка.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.