Ќе има директна авио линија Македонија – Словенија со Wizz Air, објавија словенечки медиуми

1042

Ниско буџетната авиокомпанија Wizz Air  планира наредниот период да воведе авионска линија  Скопје – Марибор, поврзувајќи ги Македонија и Словенија. Веста ја објавија неколку словенечки медиуми кои од словенечкото министерство за инфраструктура и урбанизам добиле потврда дека се водат разговори со ова компанија но сеуште не е постигнат конечен договор. Станува збор за авиони кои се обраќале на релација  Украина Русија но заради кризата тие ќе се пренасочат во Словенија која паралелно прегоарала и со

Дека ќе има директна авио линија меѓу Марибор и Скопје  соопштил и актуелниот државен секретар во МВР Франк Канглер, наведувајки дека тоа ќе се случи за 14 дена, пренесува словенечкиот авијациски портал Sierra5.net

Пред неколку денови, Виз Ер која е најбрзорастечката авиокомпанија во Европа, најави постепено повторно отворање на 7 линии и воведување на 2 нови линии од Скопје и Охрид до дестинации во 7 земји, почнувајќи од март и мај. Новите линии се однесуваат на Лутон кој ќе биде поврзан со Охрид и втората линија е Скопје – Малта, објави Иновативност.МК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.