Ќе соработуваме со Општина Василево за просперитет на луѓето овде, кажа кинескиот амбасадор Ѕуо по средбата со Андонов

407

Амбасадорот на НР Кина во Македонија, Жанг Ѕуо придружуван од економски советник и но и преставник на градежна компанија од Кина која во Макеоднија има свое преставништво беа во официјална посета на на општина Василево каде остварија средба со градоначалникот Славе Андонов.  Тие разговараа за можноста да се воспостави соработка на повеќе полиња со цел да се зајакнат врските мегу двата народа, како на национално така и на локално ниво.

,, Претседателот на Кина рече дека во потрага по среќа ниту една држава не треба да биде запоставена, затоа сакам да направиме заеднички напори да придонесеме за заедничката иднина и благосостојба на човештвото. Тоа да го направиме преку владина соработка и соработка на локално ниво меѓу двете држави. Амбасадата сака соработката со општина Василево да ја направи во областа на индустријата, шумарството, градежништвото и руралниот развој. Претпријатијата имаат интерес да соработуваат. На состанокот учествуваше и претставникот на Пауер чајна корпорацијата  и  неговото претпријатие сака да учествува во соработката. На крај би сакал да се надевам дека ќе имаме светла иднина во соработката со општина Василево, така што да бидеме сведоци на поголем просперитет во животот на луѓето овде“, изјави кинескиот амбасадор по средбата со градоначалникот Андонов.

Првиот човек на општината Славе Андонов кажа декапо заедничката средба се отвора нова страница за можна соработка, бидјеки Василево има потенцијали во кои може да се инвестира.

Имаме многу области во кои можеме да соработуваме. Ги претставив и индустриските зони кои ги поседуваме, бидејќи општина Василево е една од ретките рурални општини во Република Македонија која има четири индустриски зони. Исто така разговаравме и за градежниот дел каде што можеме да соработуваме и ги истакнав и проблемите со кои се соочуваме во општина Василево а тоа се водата за пиење и канализационите системи. Овде беше и претставник од кинеска градежна фирма  со која што  во наредниот период ќе разговараме  за да видиме во кои области можеме да соработуваме и да направиме проекти кои што се во интерес на двата народи, на македонскиот и на кинескиот“, изјави градоначалникот на општина Василево Славе Андонов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.