Ќе бараме од Влада спортска сала во Колешино, а Шампионките ќе ги наградиме, вели градоначалникот Андонов за успехот на ООУ Видое Подгорец

2439

Училишниот женски тим во футсал на ООУ ,, Видое Подгорец” од Колешино кој стана Балкански Шампион а немат спротска сала во училиштето па тренираат на асфалтираното игралиште ги прими градоначалникот на Ново Село – Никола Андонов. Тој од негово име и од името на општината им го честиташе успехот на ученичките и професорот Спаско Миков потенцирајки дека се вистински промотори на општината

,,Гордост сте на општината, регинот и држвата. Мислам дека ваков успех не е постигнат и давате обврска кон нас но и кон повеќе државни институции пред се Агенцијата за млади спорт, бидејки немате спротска сала. Значи Вие постигнувате резултати тренирајки на асфалт и камења. После овој успех ние како општина ќе покренеме иницијатива до Владата, АМС и министерството за финансии, да излобираме изградба на спротска сала, не само за Вас туку и учениците што ке доаѓаат по вас. Очекувајте од нас целосна подршка .На првата седница на Советот ќе донесеме одлука за награда ”, кажа градоначалникот на Ново Село Никола Андонов

Училишниот женски тим во футсал на ООУ ,, Видое Подгорец” од Колешино две години е државен првак а тренираат на отворено на асфалтираното спортско игралиште во дворот на ООУ ,,Видое Подгорец”. Професорот Спаско Миков вели дека во Косово ги освоиле симпатиите

,, Не само што го освоивме првото место туку ја добивме и наградата за најдобар играч и најефикасен стрелец. Тоа е Александра Котева која со 11 голови ги освои симпатиите на Балканското првенство. Беа силни противниците но докажавме дека во нашето училиште професионално се работ”, кажа наставникот по физичко и тренер на футсал екипта Спаско Миков

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.