ЈПКД Турија Василево: Водата од водоводот со резервоар на Ташли Баир е исправна и може да се пие !

642

ЈПКД „Турија“ од Василево ги известува водокорисниците од населените места Василево, Ангелци, Градашорци, Едрениково и индустриската зона,  кои со вода за пиење се снабдуваат од регионалниот водовод и резервоар на Ташли Баир,  дека од денес  водата е исправна и   истата може непречено да се пие односно да се употребува за сите намени во домаќинствата, објави општина Василево на својата веб страна при што соопштија дека проблемите кои биле причина за замaтеност на водата се целосно надминати.

Жителите од Василево Агнелци Градашорци, Едрениково но и правните субјекти од индустриската зона декември минатата година со вода за пиење се снабдуваа од други алтернативни извори или пак купуваа. На 9 ти декември ЈПКД Турија соопшти дека дошло до заматување на водата од регионалниот водовод и препорача да не се користи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.