Јордан Митев на турнеја во Австралија – ќе оддржи десетина концерти меѓу македонските иселеници

1559

Јордан Митев деновиве со Благица Павловска заминаа на едномесечна турнеја во Австралија каде ќе имаат повеќе настапи за македонските иселеници а ќе ги придружуваат челновите на ,,Амадеус Бенд” од Мелбурн.

Првиот од низата концерти на австралиско тло е закажан веке во петок, каде Јордан Митев треба да настапи во  Волонгонг каде се очекува да направи одлична забава со оглед на неговиот богат репертоар  и како изведувач но и како инструменталист на традиционални музички инструменти.

Главни организатори и на оваа турнеја на Митев се македонското младинско друштво ,,Никола Карев” од Мелбурн со кого Јордан соработува повеќе години.

според програмата тој во недела на 29 ти септември заедно со Павловска и членовите на бендот ќе настапат во ,,Queanbeyan” салата во Нов Јужен Велс во Австралија.

Како што неодамна изјави Митев за Дрнка МК, во Австралија ќе биде месец и половина по што ќе се врати на закажаните настапи во Европа. Во Австралија тој треба да има десетина настапи на повеќе места каде што живеат и работат македонци каде ќе ги пее своите познати хитови но и песни од богатата ризница на македонски песни

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.