Јапонија и понатаму ќе го помага македонското здравство, кажа амбасадорот Севада во Гевгелија откако донираа рентген апарат

267

Aмбасадорот на Јапонија во земјава Хиронори Савада беше во посета на општина Гевглеија каде пред една година донираа нов рентген апарарат вреден 60 698 евра. тој денеска оствари средба со првиот човек на Гевгелија Аднон Сарамандов но и со директорто на гевгелисакта болница Димитар Крџов на кои се разговараше за продлабочување на соработката и во иднина.

,,Преку GGP, досега, Јапонија финансираше над 60 проекти во здравствениот сектор во вкупна вредност од повеќе од три милиони евра конкретно во медицинска опрема, реновирање на клиники и возила за брза помош. Последните две години опремувавме јавни здравствени установи со медицинска опрема во вредност од 813.000 евра како итна помош за КОВИД-19, дел од Програмата за економски и социјален развој и дополнителна нефинансиска помош понудена во лекови за 100 пациенти со КОВИД-19. Јапонскиот народ му помага и во иднина ќе му помага на македонскиот народ со вакви донации во областа на здравството, образованието и животната средина,, рече јапонскиот амбасадор Хиронори Савада, потенцирајќи го своето задоволство што со новиот рендген-апарат во минатата година, во ЈЗУ Општата болница- Гевгелија, биле направени 4.000 снимања.

Директорот на Општата болница, д-р Митко Крџев, во свое име, како и во име на целокупниот персонал на болницата, изрази благодарност по повод овој хуман гест, донирањето на современиот дигитален рендген-апарат, кој многу ќе придонесе за зголемување на безбедноста и благосостојбата на пациентите преку навремено дијагностицирање. Притоа, началникот на Одделението за рендгенологија и радиодијагностика, д-р Нако Поп Ристов, истакна дека рендген-апаратот овозможи правење квалитетни снимки, со што, во време на КОВИД-кризата, пациентите добиваа навремена и прецизна дијагностика.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.