Штрајкот ќе продолжи, нема конкретно ветување за зголемување на платите, вели Неделков од СОНК

347

Штрајкот на вработените во училиштата и градинките ќе продолжи и во наредните денови, немаме конкретно ветување дека зголемување на платите ќе биде во висина од некој процент, соопшти претседателот на претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), Јаким Неделков, по денешната рунда преговори во Министерството за образование и наука

Како што истакна претседателот на СОНК, министерот Шаќири подвлекол дека ќе има зголемување на платите, дека се прават максимални напори од другите министерства, на ниво на Влада, да се се пренасочат средства.

,,Неговото уверување беше дека ќе има, меѓутоа и самиот не знае колку ќе има и затоа ниту тој сакаше да шпекулира, ниту ние не знаеме за колку средства се работи,, изјави Неделков.

фото Алсат М

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.