Штетните ПМ 10 честички во Струмица не се мерат оти инструментот бил расипан, новиот ќе стаса до јануари

1069

Мониторинг станицата за квалитетот на амбиенталниот воздух во Струмица не дава резултати за концентрацијата на ПМ 10 честички оти инструментот за таа намена е расипан. Вака објаснија од министерството за животна средина на прашањето зошто станицата во кругот на Здравствениот дом во Струмица, веќе подолг период не отчитува резултати за штетните ПМ честички за кои јавноста покажува најголем интерес во период кога граѓаните реагираат за неквалитетен воздух.

,, Инструментот што ја мереше концентрацијата на ПМ10 честичките во Струмица во реално време е расипан веќе извесен период. Во тек е набавката и до крајот на годината ќе биде завршена и инсталиран во станицата што се наоѓа во кругот на струмичката болница. Таму ќе биде биде поставен инструмент и за мерење на ПМ2.5 честички,, одговорија од министерството за животна средина

Како што веќе објавивме повеќе од еден месец ДРЖАВНАТА МЕРНА СТАНИЦА не отчитува резултати за ПМ 10 честичките а резултати не два ниту станицата на УГД која беше на струмичкиот плоштад која  била на сервисирање. Во моментов штетните ПМ 10 честички во Струмица  како то објавивме ги отчитуваат само четирите станици на интернет платформата Пулсе Еко 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.