Шихан ги собра медалите на Државниот Шампионат во кати, Василев очекува медали и во карате борбите

2725

Каратистите на Шихан од Струмица освоија осум медали на последното Државно првенство во кати организирано од Македонската федерација во традиционално карате. Спасе Стојанов во сениорска и Ели Василева, Томи Ристов и Филип Пасков се новите државни прваци во кати во конкуренција на преставници од 15 клубови.

Со сребро се закитија кадетите Максим Илиев и Александра Стројанова но и пионерот Милош Китановиќ додека со бронза малиот Горјан Танушев. Сите тие се дел од иднината на струмичкото карате беше потенцирано на Државниот Шампионат во Скопје

Тренерот на каратистите Атанас Василев изрази задоволство од постигнатите резултати и очекува веќе во април овие членови да се докажат и на Државното првенство во карате борбите

,,Од овој Државен шампионат сум задоволен премногу. Сите деца дадоа максимум . На 4 ти парил имаме Државен шампионат во куми (борби) и очекувам исто така добри резултати,, ни изјави Василев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.