Шест училишта во општините Струмица, Богданци, Гевгелија, Василево и Конче ќе се реконстурираат со пари од МОН

2680

Шест училишни објекти во општините Струмица, Богданци, Гевгелија, Василево и Конче ќе се реконстурираат со пари од Министерството за образование. Станува збор за основни училишта за кои општините аплицираа во министерството по распишаниот јавен повик за финансирање на проекти за реновирање на училишни објекти под надлежност на општините.

Министерството објави дека ќе финансира реконструкција на две училишни згради на ООУ ,,Сандо Масев” во Струмица и тоа подрачните во населените места Баница и Добрејци. Во општина Богданци ќе се врши реконструкција на кров на ОУ ,,Петар Мусев” во Богданци. Прифатен е проектот и на општина Гевгелија  за реконструкција на дел од кров и дел од громобранска инсталација во школото ОУ ,,Ристо Шуклев” во населеното место Негорци.

Средства се одобрени и за општина Василево која до Министерството за образование достави проект за целосна реконструкција на ОУ ,,Гоце Делчев” во Василево но и проектот на општина Конче за реконструкција подрачното училиште ,, Гоце Делчев”во населеното место Горни Липовиќ во ова општина

Кои се училишни објекти ќе се реконструираат со пари од МОН можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.