Шахпаска: Градинката во Ангелци општина Василево ќе биде готова до крајот на годината (видео)

731

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска го посети  Ангелци, во општина Василево, за да направи увид на градржни работи на градинката во која ќе бидат згрижени 53 дечиња до шест годишна возраст. Освен децата од ова село во градинката која е дел од Јавната Установа  „Прва радост“ ќе бидат згрижени и деца од најблиските рурални средини, Градашорци, Седларци, Едрениково и Вељуса кое иако не е под општината Василево е блиску, бидејќи инфраструктурно е добро поврзано.

Според министерката Шахпаска новата градина е прва  во ова населено место, а втора во општината Василево и е уште еден доказ дека  вложувањето во раниот детски развој е нешто на коешто Владата и МТСП во соработка со општините посветено работат без разлика дали станува збор за градски или рурални средини. За една година отворени се 15 нови градинки, а до крајот на годинава треба да се отворат уште десет.

„Со ова уште  еднаш покажавме  дека сите деца ни се подеднакво важни без разлика дали живеат во град или во село. На нашите најмалечки им обезбедуваме катче каде ќе можат да се дружат, додека нивните родители ги исполнуваат своите секојдневни работни обврски со што безгрижно можат да се вклучат во пазарот на трудот. Децата ќе бидат згрижени во три групи. Во едната ќе бидат сместени деца до 24 месеци и во останатите две ќе бидат децата до 6 години. Согласно, работните активности на терен,  градинка е предвидено да ги отвори своите врати за дечињата до крајот на оваа година. Продолжуваме заедно да работиме на зголемување на капацитетот на установите за згрижување на деца во предучилишно воспитание и образование и зајакнување на професионалниот капацитет на стручниот кадар во истите“, рече Шахпаска.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.