Шампионот во футсал КМФ ПРОЕКТ од Јосифово го доби највисокото признание на Општина Валандово

1628

Актуелниот шампион во футсал но и годинашниов преставник во квалификациите на Лигата на Шампиони на УЕФА  ,,КМФ ПРОЕКТ” од Јосифово е добитник на највисокото признание на општина Валандово  “6-то Ноемвриска награда”. Ваква одлука донесе Советот на општината по повод празникот 6 ти Ноември  денот на градот.

,,КМФ ПРОЕКТ” од Јосифово минатата натпреварувачка сезона стана Државен првак во футсал без ниту еден пораз и постигнати 149 гола. Со самата титула валандовскиот состав се најде во прелиминарната рунда од УЕФА Лигата на шампиони, на кој освен македонскиот, учествуваат и екипите на Долфин Ашдод од Израел, Цефн од Велс и Лускол од Малта.

Овој клуб и ова сезона се наметнува како претендент за висок пласман со што одлично ја преставува општина Валандово како на домашен така и на меѓународен план

Советот на општина Валандово одлучи општински признанија за 2021 година да бидат бидат доделени на:
Д-р Борислав Калковалиев
репрезентативките Драгана Гегова и Катерина Петкова
Здружение на лозари “МАК ВРАНЕЦ” – Пирава Валандово
Сојуз на борци – Валандово
ТППЕ – Валандово
ЈП Национални шуми – подружница Саланџак – Валандово
ДЗС – Валандово
ФК Младост – Удово

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.