Четворица починати од Струмица и Валандово и 86 новозаболени од ковид-19 во Југоистокот

1052

Три лица од Струмица и едно од Валандово починаа од компликации од вирусот ковид-19 за последните 24 часа  во Југоистокот во кој се регистрирани нови 86 позитивни. Овие бројки се дел од дневната ковид статистика во земјава која бележи 29 починати и 1 264болни од 3 897 тестови.

Новите позитивни во Југоистокот се од Струмица – 36, Гевгелија – 28, Радовиш – 9, Валандово – 8, Богданци – 5. Во земјава. Денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 722 оздравени пациенти а во општините од Југоистокот 48 и тоа 20 во Гевгелија, 13 во Струмица, 4 во Радовиш, 7 во Валандово и 4 во Богданци

Заклучно со вчера во Југоистокот има 884 активни случаи на ковид-19. Најмногу има во Гевгелија 334, во Струмица 294, во Радовиш 98, во Валандово 82, во Богданци 67 а најмалку активни има во општина Дојран 9.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.