ЦУК доби мобилен Команден центар за координација и справување со непогоди и катастрофи (фото)

1616

Центарот за управување со кризи доби команден комуникациски центар за справување со елементарни непогоди, што го набави Центарот за развој на Југоисточниот плански регион преку проектот ХЕЛП од програмата за прекугранична соработка со Грција. Опремен е со софистицирана опрема и оттука ќе се координираат сите активности при природни катастрофи во прекуграничниот регион со Грција.

„Со овој команден центар ја развиваме мисијата на Центарот, а тоа е унапредување на процесите во системите за управување со кризи, како што се превенција, рано предупредување, справување и надминување на последиците. Тоа ќе се постигне преку соработка на меѓународните, националните, регионалните и локалните чинители, со цел олеснување на давање помош“, рече Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК.

Командниот комуникациски центар ќе биде мобилен и ќе може да функционира и во отсуство на струја и интернет во подрачје погодено од катастрофа. Станува збор за контејнер опремен со монитори, агрегати, сателитски врски и интернет и други системи. Ќе биде главен штаб од каде што ќе може да се координираат активностите при поголеми пожари, поплави и земјотреси.

„Командниот центар ќе може да служи секаде во земјава каде што ќе има потреба. Ова е прв ваков центар во земјава и во преговори сме да реализираме ваков проект и со соседна Бугарија“, кажа Жулиета Ѓуркова од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион

Партнери во проектот од државава се Центарот за развој на југоисточен плански регион и Центарот за управување со кризи, а од Грција: Меѓународниот Универзитет од Грција, Сектор за Механички Инженеринг, Министерството за внатрешни работи и Грчкиот тим за спасување.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.