Црвениот крст од Струмица донираше храна и облека во Босилово и училишен прибор на ученици во Иловица и Ново Село

1591

Црвениот крст од Струмица во соработка со општина Босилово додели 12 пакети со прехрамбени артикли и 140 килограми облека на 12 семејства од социјален карактер – жители од општината Босилово. Станува збор за донации кои беа обезбедени од хуманитарните акции на ова организација наменета за ранливите категории граѓани.

Паралелно ова организација вчера донираше и училишен прибо на ученици во од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Иловица и ООУ „Мануш Турновски“ од Ново Село. Станува збор за 21 учеилишен ранец со прибор и тетраки кои ги имаат донирано ученици за да помогнат на свои другарчиња

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.