Центарот за климатски промени ќе награди и поддржи три бизнис идеи на млади лица

969

Центар за климатски промени објавува јавен повик за учество на млади лица во натпревар за најдобра бизнис идеја и поддршка за отпочнување бизнис. Ќе бидат наградени три апликации кои ќе добијат и поддршка за започнување сопствен бизнис во Југоисточниот, Пелагонискиот но и во Вардарскиот или Југозападен регион. Станува збор за повик во рамките на проектот „Зголемување на иновативниот бизнис поврзани со море, животна средина и земјоделство и ИТ – (IBiSEAit)“, финансиран од ЕУ преку Програмата за прекугранична соработка Грција- Македонија

Право на повик имаат млади лица до 35 години кои може да аплицираат со една бизнис идеја. Најдобрите три бизнис идеи ќе добија помош за регистрација на претпријатие (платени трошоци за регистрација и подготовка на потребна документација), изработка на веб сајт во WordPress со платен хостинг и домеин за 1 година, платена ZOOM лиценца и cloud storage за една година, платени сметководствени услуги за една година, изработка на маркетинг план и промоција на социјални медиуми за три месеци, 1 компјутер и 1 принтер, менторска поддршка за развивање бизнис план, развој и управување на претпријатието во период од 3 месец и 1 година бесплатно членство во виртуелниот инкубатор

Повеке информации за објавениот јавне повик можете да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.