Целосно ќе се асфалтира патот Бориево – Колешино, ЦРЈИПР склучи договор со фирма вреден 372 илјади евра

1424

Скопската фирма „Ленди груп“  го доби тендерот за реализацијата на третата фаза од патот Бориево – Колешино со што целосно ќе се асфалтира овој патен правец кој ги поврува општините Ново Село и Босилово . Ова фирма доставила најниска цена на распишаната Јавна набавка од страна на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, на која, свои понуди  на јавнуата аукција доставија и учествуваа вкупно 9 компании.

Станува зор за делница од 3 220 метри. Вредноста на договорот со ДДВ изнесува околу 370 илјади евра што е за 50 илјади евра помалку отколку што беше планирано за ова фаза, благодарение на наддавањето од страна на фирмите на јавната аукција.

Во изминатиот период етапно се асфалтираа делови од патот  од страна на двете општини. На овој патен правец се работеше во 2020 тата исто така со  средства обезбедени од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион.

Рокот за доасфалтирање на патот Бориево – Колешино е три месеци откако фирмата ,,Ленди груп,, ќе биде воведена во работа. Инаку овој патен правец не само што ќе ги поврзува општините Ново Село и Босилово туку во голема мера ќе биде корисен и за земјоделците кои имаат обработливи порвршини во атарите на двете населени места.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.