Целосно асфалтиран патот до гевгелиско Ума – се отвора можност за развој на руралниот туризам !

2294

Со афалтирањето на преостанатите 800 метри од патот, од крстосницата на патот Гевгелија-Смрдлива Вода до Ума, по повеќе од една деценија целосно се заокружува оваа сообраќајница, со што се отвора можноста за развој на руралниот туризам во овој крај. Изградбата на последната делница од патот за Ума чини 6.700.000 денари, од кои 1,5 милион денари се средства од Буџетот на Општина Гевгелија, а преостанатите се обезбедени од Бирото за регионален развој, преку проектната програма на ЈИПР.

,,Со целосната изградба на патот се подобруваат сообраќајните врски со оваа населба, која има значајни потенцијали за развој на руралниот туризам.  Ова е дел од моето ветување пред локалните избори, дека ќе дадам посебен фокус за доизградба на патот и решавање на долгогодишниот проблем во одвивањето на сообраќајната комуникација на жителите и туристите кои се почесто ја посетуваат Ума,, објави градоначалникот на Гевглија Андон Сарамандов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.