Фото – Учениците од Мануш Турновски од Ново Село вапсаа јајца и собираа донации за хумани цели

2245

Учениците на ООУ ,,Мануш Турновски’’ од Ново село и децата ученици од подрачните училишта од Ново Коњарево, Смоларе, Зубово, Дражево и Сушица во паркот пред Домот на Културата во општинскиот центар организираа Велигденски Хепенинг. Со подршка на своите наставници тие вапсаа велигденски јајца според нивната детска имагинација во разновидни бои . Паралелно изработуваа и велигденски декорации кои заедно со велигденските јајца ги продавааа и собираа средства бидејки хепенингот имаше хуманитарен карактер. Децата ги посети ВД Градоначалникот на Ново Село Горан Цветков кој ја поздрави ова манифестација а на сите деца им подари скромни велигденски пакетчиња

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.