Фото – Своевремено во струмичко Муртино се учеше и вежбаше бејзбол !!!

2280

Своевремено во струмичко се вежбаше бејзбол. Стануваше збор за обид на преставници од мировниот корпус од САД во соработка со граѓански организации да го воведат овој спорт и во овој регион. На фудбалското игралиште во Муртино пред повеќе од една деценија или поточно во мај 2007 мата, млади момчиња од ова и останатите населени места од овој дел на струмичко ги вежбаа техниките на фрлање топче, удирање на истата со бејзбол палка, прифаќање и трчање. Дел од децата вежбаа со кациги елеци и бејзбол палки и се едуцираа како тече еден бејзбол натпревар

Медиумите тогаш објавија дека под плаката на Ендру Грин од Америка, децата почнале да ги учат вештините на овој американски спорт а  во Муртино тогаш пристигна и безбол играчот  Си џеј Нудсен, менаџер на  Лејк Монстерс од Вермонт . Тој на малите безболџии во Муртино им донираше 20 кациги, палки, заштитни елеци, чорапи  дресови како и  50 безбол топки.

……Еве низ фотографии како тоа изгледаше на фудбалското игралиште во Муртино

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.