ФОТО: Во Радовиш се одржа првиот ЛАГ ЕКСПО 2022 – саем за локален развој

624

Со поддршка на програмата на УСАИД за развој на заедницата, Мрежата за рурален развој на  Македонија и Балканската мрежа за рурален развој поддржана од We Effect а во соработка со ЛАГ Плачковица во Радовиш се одржа  саем за локален развој ЛАГ Експо 2022.

ЛАГ ЕКСПО 2022 е прв саем од ваков тип во нашата земја каде низ презентации и панел дискусии претставници на Локалните акциски групи (ЛАГ-ови) од Македонија, Албанија, Србија, Косово и Хрватска ги претставија своите активности и дискутираа за локалниот развој кој ги засега сите рурални заедници.  Целта беше да се презентираат и да се споделат искуствата на Локалните акциски групи од Рземјава, како и од земјите на Западен Балкан и Европската Унија согласно LEADER пристапот како дел од политиките за локален/рурален развој.

Освен ЛАГ Плачковица како домаќин на саемот кој го отвори Секретарот на општина Радовиш Љупче Почивалец присуствуваа и ЛАГ Абер 2015, ЛАГ Беласица-Огражден, ЛАГ Бојмија и ЛАГ Малеш-Пијанец

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.