Фото вест: Плашила го чуват засеаното од птици и натрапници

232

Меѓу населените места Ангелци и Водоча во струмичко, во нива засеана со грашок беа поставени две плашила. На дрвени колци беше поставена облека за да изгледа дека навидум има луѓе на нивата. Сопственикот ги поставил за да го заштити семето од птици и други животни. Во отсуство на активни земјоделци по струмичкото поле, плашилата повторно се актуелни да го чуват засеаното, кажаа минувачите кои ги фотографираа. ( фото Дрнка.МК )

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.