Во Богданци повторно ќе се игра Втора лига – ФК Вардарски стана второлигаш по победата над Кораб

914

По повеќе од две децении во Богданци повторно ќе се игра второлигашки фудбал откако ФК Вардарски во бараж мечот славеше со 3:2 против Кораби од Дебар. Адам Стојанов беше двоен стрелец за Вардарски, а еден гол постигна капитенот Славе Танов. За фудбалерите од Дебар головите ги постигнаа Ујкан Муча и Фатјон Леши.

Вардарски заслужено славеше иако играа под притисок оти влогот беше голем  – Втора фудбалска лига.  Имаа контрола на резултатот и играта а стратегот Бојан Каракамишев кажа дека тоа е резултат на желбата и пожртвуваноста, Богданци да добие Втора лига за што имаа и голема поддршка на трибините.

,, Верував во моите играчи и благодарам до публиката која не бодреше. Тие ни дадоа крилја за победа. ФК Вардарски сега ќе се мобилизира бидејки по две до три илјади гледачи имавме во Трета лига а сега со Втора ќе биде доста голем интересот. Мислам дека еуфоријата ќе расте и ние к ќе се прераснеме во еден стабилен клуб кој нема да биде лесен плен за останатите второлигашки ,,кажа Каракмишев за М нет телевизија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.