ФК Академија Пандев стана прв македонски клуб кој самостојно ги продаде ТВ-правата!

1459

Струмичкиот фудбалски прволигаш ФК ,,Академија Пандев’’ на својата официјална ФБ страна објави дека склучи договор за телевизиските права со регионалниот спортски канал Спорт клуб. Со ова пандевци станаа првиот македонски клуб кој самостојно ги продаде ТВ правата од своите мечеви што ќе ги игра на домашен терен. Овој договор дојде откако струмичани со тетовска Шкендија одбија да го потпишат  колективниот договор за ТВ – правата со ФФМ за „Арена Спорт“

,,На наше огромно задоволство објавуваме дека oд наскоро домашните натпревари на ФК Академија Пандев ќе одат во живо на регионалниот спортски телевизиски канал Sport Klub. ФК Академија Пандев е првиот фудбалски клуб во нашата држава кој самостојно ги продаде ТВ-правата на регионална телевизиска куќа. Договорот е веќе потпишан и важи за домашните куп и првенстевни натпревари за наредните три сезони, почнувајќи од тековната 2021/22, 2022/23 и 2023/24 сезона’’, стои во известувањето од ФК Академија Пандев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.