Фатени 11 лица од Струмица и Радовиш меѓу кои и малолетници кои го прекршиле синоќешниот полициски час

1673

За време на синоќешниот полициски час на подрачјето на СВР Струмица полициските службеници фатиле 11 лица од кои  4 малолетници како ја прекршуваат наредбата од страна Владата на РСМ и Министерството за здравство на РСМ за време на епидемија, односно ги прекршиле предвидените забрани за движење во определен период.

Како што стои во известувањето од СВР Струмица  5 лица, меѓу кои двајца малолетници се затекнати на подрачјето на Полициска станица Струмица и шест лице, од кои двајца малолетници на подрачјето на Полициска станица Радовиш. Во просториите на Полициска станица Радовиш се приведени четири лица.

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица се евидирани 4 нови лица со изјава за самоизолација, а вкупно се извршени 21 контрола над лица кои со решение од Државен здравствен и санитарен инспекторат се во домашна изолација и 126 контроли над лица кои се во самоизолација.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.