Уште едно лице од Струмица почина од компликации од ковид-19, според ИЈЗ во струмичко досега 15 починати

1442

Од компликации предизвикани од коронавирусот во последните 24 часа починало лице од Струмица на возраст од 87 години, соопштија здравствените власти. Според статистиката на Институтот за јавно здравје, од почетокот на епидемијата досега во Струмица починале вкупно 15 лица претежно во болнички услови.

Освен во Струмица починати има и во Тетово (67г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г) информираа од Министерството за здравство од каде соопштија дека во земјава има 177 нови позитивни и тоа од направени 778 тестирања.

Најмногу новозаболени има во Скопје каде се регистрирани 96 нови случаи на ковид-19, во Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1, Тетово 19, Кочани 10, Велес 2, Битола 1 случај, како и Кавадарци, во Гостивар 6, Гевгелија 1, Струмица 8, Крива Паланка и Радовиш по двајца, Берово 6, Виница 5, Делчево и во Неготино еден случај

Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 202, активни 95 (12 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 30 на Богданци )

• Струмица 437, активни 267

• Радовиш 141, активни 58

• Валандово 65, активни 43

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.