Учениците од ООУ ,, Св. Кирил и Методиј“ од струмичко Дабиле станаа Државни футсал прваци !

569

Екипата на ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од Дабиле е Државен првак на Македонија во футсал за основни училишта откако на завршниот турнир во Струмица во големото финале славеше против екипата на ООУ „Димитар Влахов“ од Штип со 5:1. На завршницата на Државното првенство кое беше во организација на федерацијата на училишен спорт учествува и екипите на Св. Климент Охридски од Македонски Брод и Ѓоргија Пулевски од Скопје.

Основците на училиштетот Св. Кирил и Методиј од Дабиле предводени од наставникот Наталија Пецанова во полуфиналето славеа со 7:1 над своите сооученици од Скопје додека во финалето славеа со 5:1.

Третото место  им припадна на учениците од Македонски Брод.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.