Утре Костенијада кај Смоларскиот водопад со специјалитети од костен и забава со Легато Бенд

3215

По пауза од две години, утре (сабота 22.10.2022) на патот кон Смоларскиот водопад ќе се одржи традиционалната Костенијада што ја организира Општина Ново Село а на која се очекуваат голем број на гости да вкусат печени костени но и специјалитети од костен.

Како што информираа од општина Ново Село, десетина жители од подбеласичкиот регион во контуинитет ќе печат костени за сите присутни посетители. Манифестацијата ќе биде збогатена и со настап на КУД Јане Сандански од Ново Село додека забавниот дел ќе биде препуштен на Легато бенд.

,,Целта е да се почувствува атмосферата на подбеласичкиот регион со сите негови убавини но и да се промовира костенот од ова поднебје,, соопштија од Општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.