Управа за хидрометеоролошки работи: Топло и нестабилно време

286

Во следните денови претежно во попладневните часови повремено ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град.

„Повремено нестабилноста ќе се појавува и во вечерните часови.Во овој период дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и ќе се одржува доста топло време. Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја“, се вели во сопштението на Управата за хидрометеоролошки работи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.