Уапсени 10 лица за трговија со марихуана – меѓу уапсените четири од Гевгелија и три од Струмица

3126

Десет лица се приведени во полициската операција што спроведена денеска во Струмица, Струга, Гевгелија и Битола. Од МВР информираа дека разбиена е организирана група која делувала на неколку локации низ државата, а била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на марихуана.

Министерот Панче Тошковски објави дека подолг период се преземаат повеќе оперативно-тактички мерки и активности за сузбивање на групата.

„Денеска, полициските службеници од слобода лишиле 10 лица, од кои четири од Гевгелија, три од Струмица, две од Струга и едно лице од Демир Капија. Притоа, извршени се претреси на четири локации во Струмица, Струга, Гевгелија и Битола и обезбедени се материјални докази, односно пари и поголема количина на наркотична дрога која потекнува од правен субјект регистриран за извршување на дејност одгледување на зачински, ароматични и лековити растенија наменети за медицински цели“, рече Тошковски.

Приведените лица ќе бидат изнесени пред судија на претходна постапка, пронајдената дрога ќе биде дадена на вештачење, а по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, ќе биде поднесена кривична пријава по член 215 став 3 од Кривичниот законик – „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори”.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.