Тројца починати 76 нови позитивни и 15 оздравени од ковид-19 во Струмица за последните 24 часа

1464

Во послендите 24 часа во Струмица се регистрирани 76 нови позитивни на ковид-19, три лица починале а 15 пациенти оздравеле, соопшти министерството за здравство. Со днешните бројки во Струмица заклучно со 24 август според Институтот за јавно здравје има 612 активни случаи од почетокот на пандемијата досега починале 218 лица.

Во земјава за последните 24 часа направени се 6.458 тестирањe, а регистрирани се 1.166 нови случаи на КОВИД-19. Освен во Струмица нови случаи има и во Скопје – 375• Тетово – 159• Гостивар – 105• Струга – 75• Охрид – 53• Куманово – 44• Кичево – 43• Штип – 24• Кавадарци – 23• Велес – 22• Кочани – 18• Битола и Свети Николе – по 17• Радовиш – 16• Прилеп – 14• Дебар – 12• Ресен и Пробиштип – по 11• Гевгелија – 10• Крива Паланка – 8• Неготино – 6• Крушево и Македонски Брод – по 5• Делчево и Валандово – по 4• Берово и Виница – по 3• Богданци, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 29 починати лица

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 4890, Активни 612
Гевгелија 2263, Активни 65
Радовиш 1278, Активни 88
Валандово 724, Активни 37
Богданци 517, Активни 23
Дојран 134, Активни 1

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.